پمپ آب

گرما در موتور های احتراق داخلی امری طبیعی است ، اینجاست که سیستم خنک کننده موتور باید نقش خود را به درستی ایفا کند تا سلامت موتور خودرو حفظ شود.یکی از قطعات اصلی در سیستم خنک کننده پمپ آب می باشد.

علائم خرابی پمپ آب :

  1. گرمای بیش از حد موتور : زمانی که پمپ آب دچار مشکل می شود ، چرخه جریان مایع خنک کننده متوقف می شود، درنتیجه باعث داغ شدن موتور و خسارت های گسترده به آن می شود مانند ترک برداشتن سیلندر و...
  2. نشتی آب : نقص در واترپمپ یا واشر ها می تواند موجب کاهش سطخ مایع خنک کننده شود ، در زیر کاپوت رطوبت و ذرات مایع خنک کننده دیده می شود.
  3. از کار افتادن بخاری خودرو:  بخاری خودرو برای گرم کردن خودرو از سیستم خنک کننده موتور بهره می برد به این ترتیب که گرمای موتور را از طریق چرخه آب به داخل خودرو منتقل می کند ، زمانی که واتر پمپ از کار می افتد بخاری خودرو نیز کارایی خود را از دست می دهد.

واتر پمپ چگونه کار می کند؟

واتر پمپ آب را در رادیاتور و شلنگ ها و در داخل موتور به جریان می اندازد و دمای موتور را متعادل نگاه می دارد، مایع خنک کننده گرمای حاصل از احتراق را جذب می کند و در زمانی که در رادیاتور جریان دارد این گرما را آزاد می کند.

واتر پمپ از طریق نیروی گریز از مرکز مایع گرم کننده را به جریان می اندازد، واتر پمپ معمولا در جلوی موتور قرار دارد، که توسط یک تسمه اختصاصی یا توسط تسمه تایم به کار می افتد.

در هنگام تعویض واتر پمپ تسمه ها را مورد بررسی قرار دهید و در صورت ساییدگی آن ها را هم تعویض کنید.