تسمه تایم

عملکرد مناسب موتور بستگی به زمان بندی دقیق چهار عمل : ورود سوخت ، فشرده شدن هوا و سوخت ، احتراق ، خروج گاز های حاصل از احتراق دارد و تمام این ها بستگی به عملکرد میل لنگ در باز و بسته کردن سوپاپ ها دارد، وظیفه حرکت دادن میل لنگ برای باز و بستن سوپاپ ها بر عهده تسمه تایم یا زنجیر تایم می باشد.

علائم خرابی تسمه تایم :

 1. عملکرد ضعیف موتور : یک تسمه تایم پوسیده لیز می خورد و یا ممکن موقعیت مناسب خود را از دست بدهد و جا به جا شود، در نتیجه سوپاپ های ورود و خروج دود به موقع باز و بسته نمی شوند و هماهنگی بین موقعیت پیستون و باز و بست بودن سوپاپ ها از بین می رود، این ناهماهنگی باعث احتراق ناقص و از بین رفتن قدرت موتور می شود.
 2. روشن شدن چراغ چک موتور : از آن جایی که کامپیوتر خودرو صحت عملکرد موتور خودرو را مانیتور می کند ، خرابی تسمه تایم موجب از کاهش عملکرد مناسب خودرو می شود و در نتیجه کامپیوتر خودرو چراغ چک خودرو را روشن می کند
 3. صدای تق تق موتور : تسمه خراب یاعث کاهش فشار روغن و درنتیجه کاهش لغزندگی اجزا داخلی موتور می شود که می تواند باعث ایجاد صدای تق تق شود.
 4. موتور روشن نمی شود : اگر تسمه تایم پاره شده باشد موتور نمی تواند روشن شود، صدای استارت شنیده می شود اما موتور روشن نمی شود، اگر زمانی که موتور در حال کار است تسمه پاره شود می تواند منجر به خسارت زیادی به موتور و سوپاپ ها شود.
 5. کاهش فشار روغن
 6. نشتی روغن

یکی از اصلی ترین وظایف تسمه تایم کنترل سرعت میل لنگ است ، تسمه تایم همچینین باعث به کار افتادن پمپ آب و میل بالانس می شود، تسمه تایم هر 100 تا 160 هزار کیلومتر باید عوض شود . خیلی از مشکلات موتور مربوط به جابه جایی یا شل شدن تسمه تایم است و در بدترین سناریو ممکن است به خرابی کامل موتور بیانجامد.

تفاوت تسمه تایم و زنجیر تایم :

زنجیر تایم عمر طولانی تری دارد و صدای بیشتری تولید می کند ، هر دوی این ها در صورت پارگی خسارات زیادی به موتور می زند.در دهه 70 و 80 میلادی تسمه تایم جایگزین زنجیر تایم شد به دلیل بی صدا تر بودن و هزینه کم تعویض آن ، اما در دهه گذشته به دلیل این که زنجیر تایم عمر طولانی تری دارند و قبل از پارگی نشانه هایی از خود نشان می دهند دوباره در برخی از خودرو ها استفاده شدند.

یک تسمه تایم خوب نباید هیچ یک از نشانه های زیر را داشته باشد.

 1. دندانه های ساییده شده
 2. دندانه های کنده شده
 3. لبه های سایده شده
 4. وجود ترک در پشت تسمه
 5. نشانه های وجود روغن روی تسمه

برای تعویض تسمه تایم باید خیلی از قطعات برداشته شوند تا به کاور تسمه تایم برسیم و بعد از برداشتن کاور تسمه تایم ، تسمه تایم قابل دسترس خواهد بود.